Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

Publikohet DRAFTI i qeverisë për Universitetin: Përgjysmim tarifash, rritje e buxhetit për arsimin, kartë studenti dhe 10 premtime të tjera (E PLOTË)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama publikon të plotë draftin e paktit për Universitetin, që parashikon realizimin e një sërë pikave, të kërkuara nga studentët por edhe disa të tjera shtesë.

albsig

Disa nga premtimet e draftit janë rritja e buxhetit për arsimin, pajisja me kartë studentore brenda vitit, përgjysmimi i tarifave për ciklin e parë të studimeve, rikonstruksion të konvikteve dhe ndërtimin e librarive si dhe rritja në 50% e peshës së votës së studentëve për zgjedhjen e rektorëve e dekanëve.

“Drafti i PAKTIT PER UNIVERSITETIN u prezantua sot nga ministrja Besa Shahini, si një ftesë për një Dialog gjithëpërfshirës, me pedagogë, studentë e drejtues të Universitetit

Ky draft, që e gjeni më poshtë dhe që siç mund ta shihni shkon shumë përtej 8 kërkesave, do të reflektojë kritikat e sugjerimet që do të shprehen gjatë Dialogut, duke u kthyer edhe në bazën një partneriteti të ri qeveri/universitet, si edhe të marrëveshjeve të partneritetit mes ministrive e universiteteve

Në këtë draft mund të gjeni edhe rrugët e adresimit të 8 pikave dhe afatet e përmbushjes së tyre”, shkruan Rama në Facebook.

Më poshtë drafti i plotë:

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img