Tirana
few clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
60 %
2.6kmh
20 %
Mër
18 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Publikohen masat për rikthimin e nxënësve në shkolla, ja çfarë do të ndodhë kur fëmijët të kenë simptoma

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka zhvilluar një takim me drejtuesit e Zyrave Vendore të Arsimit Parauniversitar mbi masat e marra për vitin e ri shkollor 2021-2022.

Një jav larg nga rifillimi i mësimit ministrja ka bërë me dije se nxënësit dhe mësuesit dueht të respektojnë disa nga masat e vendosura për parandalimin e Covid-19 dhe për vijimin e procesit mësimor normalisht.

Disa nga masat e marra përfshijnë respektimin me rigorizitet të orarit të hyrjes dhe daljes nga shkolla, si dhe rreshtimin në një largësi 1.5 metra nga njëri-tjetri.

Komiteti Teknik ka vendosur se kur një nxënës ka simptoma Covid ai duhet të lajmërojë mësuesin kujdestar, i cili në bashkëpunim me mjekun e shkollës apo familjes vërteton nëse është i sëmurë.

Të gjithë nxënësit duhet të jenë të pajisur me maskë mbrojtëse. Gjithashtu shkollat, sipas mundësive, duhet të ofrojnë dezinfektim për këpucët e fëmijëve para se të futen në institucionet e arsimit.

Nuk lejohet që nxënësit të dalin apo të futen përsëri në godinë dhe do të ketë vetëm një herë hyrje në shkollë dhe më pas një herë dalje.

(Masat e plota)

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img