Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
7 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Pse trembet Trump? Fletët e votimit me postë janë cilësuar si ‘shkatërruese’ për të

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2cb6eca00275caca248f945e3a42dbca

Teksa numërimi i votave në SHBA vazhdon, kanë lindur diskutime të ndryshme për rezultatet e deritanishme.

Michigan është një ndër shtetet themelore për përcaktimin e fituesit. Mesa duket fletëvotimet me postë po çojnë në disavantazh Donald Trump.

Amber Phillips nga Washington Post ka bërë një analize që shpjegon arsyet se përse trembet Trump.

Artikulli i plotë:

Prej ditësh Trump ka hedhur në pyetje se pse duhet të numërohen të gjitha fletët e votimit në këto zgjedhje. Ai u përpoq të deklarojë fitoren natën e zgjedhjeve, ditë para se ne me siguri do të dimë rezultatet. Të mërkurën në mëngjes, ndërsa fletët e votimit të postuara ngritën shanset e Biden për fitore, Trump u përpoq që të hidhte dyshim mbi rezultatin e zgjedhjeve.

“Si ndodhi që sa herë që ata numërojnë fletët e votimit nga posta ata janë aq shkatërrues në përqindjen dhe fuqinë e tyre të shkatërrimit?” shkroi Trump në rrjetet sociale.

Dukej se Trump po i referohej një fenomeni politik që demokratët kanë tentuar të votojnë me postë me ritme më të larta se sa personalisht. Votimet fizike mund të llogariten më shpejt. Votimet me postë janë më të ngadalta. Fletët e votimit që mungojnë pothuajse gjithmonë marrin më shumë kohë për t’u numëruar, sepse ato janë dërguar me postë dhe kanë më shumë përpunim për të bërë.

Disa shtete nuk mund ta fillojnë atë proces deri në ditën e zgjedhjeve. Dhe gjysma e shteteve lejojnë që fletët e votimit të vijnë pas 3 nëntorit, për sa kohë që ato janë vulosur nga 3 nëntori.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img