Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
94 %
0.5kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
22 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
22 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Pse nuk votuan emigrantët dhe të sëmurët me Covid? ODIHR: Ka disa mënyra që mund të zhvillohej kjo gjë, por s’u bë e mundur

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përfaqësuesit e OSBE/ODIHR kanë dalë sot në një gjetje paraprake lidhur me zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Pas prezantimit paraprak i janë përgjigjur pyetjeve të gazetarëve lidhur me votat e munguara të emigrantëve dhe atyre të prekur me Covid.

Kryesuesja e misionit të vëzhgimit të zgjedhjeve të OSBE/ODIHR në Tiranë, Ursula Gacek tha se ka disa mënyra që të votonin emigrantët, përshembull përmes ambasadave, or kjo gjë nuk u bë e mundur, madje nuk është se u shkel ndonjë rregull ndërkombëtar, pasi nuk ka një linjë të përbashkët ndërkombëtare lidhur me votën e tyre.

Përsa i përket mos-votimit të të sëmurëve me Covid, ajo tha se edhe kjo mund të kishte një zgjidhje përmes votimit të lëvizshëm, por ekzistonte frika e mos-transparencës së votës apo infektimit të të tjerëve.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img