Tirana
light rain
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
5.1kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
14 °
Hën
12 °
Mar
10 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Pse në Shqipërinë “demokratike”, 32 vite ka më shumë vrasje se Kosova gjatë luftës?

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nga Kreshnik Spahiu

Pyetjes pse Shqipëria ka më shumë vrasje se Kosova, disa do e logjikonin politikisht duke u përgjigjur:

Shqipëria ka shtet më të dobët, se Kosova.

Por kjo nuk është 100% e saktë, sepse shqiptarët e Shqipërisë kryejnë vrasje jo vetëm në Shqipëri.

Sipas një studimi që kam kryer 5 vitet e fundit, 87% e vrasjeve që janë kryer nga shqiptarët në Europë janë nga Shqipëria, ndërsa 13% janë pjesa e mbetur nga Kosova, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Presheva.

Pra shqiptarët e Shqipërisë shfaqin agresivitetin e tyre njësoj si brenda Shqipërisë, ku shteti është i dobët, po ashtu dhe jashtë kufijve ku shteti dhe qeveritë janë të forta (Gjermani, Itali, Hollandë, Angli, Francë, Belgjikë, Spanjë).

Vrasje kryejnë si ata që kanë 3 ditë në emigracion, por edhe ata që kanë 30-vjet atje.

Po pse një komb i ndarë në pesë pjesë ka filluar të shfaqë karakteristika tipare të ndryshme sociale?

Ka disa faktorë që ndikojnë:

– politikë

– socialë

– ekonomikë

– juridikë

120-vite të ndarë në sisteme dhe regjime të ndryshme kanë deformuar karakterin dhe tiparet e përbashkëta.

Shqiptarët që jetojnë jashtë kufijve shtetërorë janë më pak të shkolluar, por janë shumë më të edukuar, të sjellshēm dhe më puntorë.

Sistemi komunist, 45-vite në Shqipëri e shkatërroi pronën private dhe asimiloi shumë vlera sociale.

Tentativa komuniste për të krijuar njeriun e ri ishte një dështim total. Pjesërisht krijuan një monstër.

Aq larg shkoi marrëzia, sa u shpallëm vendi i parë ateist në botë.

Familja shqiptare nuk i mbijetoi dot tranzicionit post-komunist.

Mjafton t’i referohesh vrasjeve brenda familjes në Shqipëri dhe të kuptosh se kemi të bëjmë me një “luftë” brenda Shqipërisë

Shqiptarët e Shqipërisë po përjetojnë një çerek shekulli depresion.

Më shumē probleme psiqike kanë shqiptarët e Shqipërisë që kanë jetuar në paqe, sesa shqiptarët e Kosovës që dolën nga lufta, genicidi, shfarosja, përdhunimet etj.

Tiparet kriminale dhe tipologjia e vrasjeve në Shqipëri i përngjan kryesisht vrasjeve barbare që kryehen në Meksikë, Guatemalë, Brazil apo El Salvator, por me një ndryshim. Në Amerikën Latine, kryesisht bandat e kanë një motiv vrasjeje, që është pasurimi nëpërmjet grabitjeve, pengmarrjeve, gjobave etj. Ndërsa shqiptarët e Shqipërisë vrasin pa motiv:

– për një parking

– për një shikim shtrembër

– për një dashnore

– për një karikues celulari

– për një rubinetë çezme

– për një çadër plazhi

– për një radhë biletash

– për një volum muzike

– për një koment në Facebook

Për të gjitha këto arsye, një ekspert i kriminalistikës në Hamburg do i krahasonte vrasësit e shqiptarëve të Shqipërisë, njësoj me elementë kriminalë nga Çeçenia, të cilët kryjenë vepra penale pa motive.

Natyrisht, në këtë histori, pjesën e përgjegjësisë e ka shteti, policia, prokuroria dhe gjykatat, për rastet e vrasjeve në Shqipëri.

Rrugët e Shqipërisë janë mbushur plot rrugaçë dhe halabakë.

Kjo kategori duhet frenuar që në embrion, në të kundërt ata marrin krahë dhe mburren pas disa vitesh në vrasës.

Një shtet i fortë e nuhat me erë ata individë që kanëprirje kriminale. Kërbaçi i shtetit fillon pa mbërritur te vrasja.

Gjithsesi, kriza që po kalon Shqipëria këto 32-vite, padyshim i përngjan një lufte.

Shqipëria “demokratike” ka sot më shumë të vrarë se Kosova e luftës me Serbinë.

Në Kosovë gjatë luftës u vranë 10.782 shqiptarë.

Në Shqipërinë demokratike janë vrarë 2-fish.

Në Kosovë gjatë gjithë vitit 2022 janë vrarë vetëm 13 persona.

A na e kanë fajin ne në Shqipëri qeveritë që kemi votuar apo trutë e kokës që luftojmë me njëri-tjetrin?

Përgjigjen merreni duke krahasuar shqiptarët që jetojnë jashtë kufijve nën regjimin juridik dhe politok të qeverive që s’kanë votuar.

Këtu kam parasysh subjektet e veprave penale.

Çuditërisht ata sillen njësoj me pistoletë në mes Londrës, sikur janë në Fushë-Krujë!

Më shumë
spot_img
spot_img