Tirana
scattered clouds
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
40 %
4.6kmh
40 %
Mër
29 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Pse KLGJ-ja NUK publikon vendimet e “Vettingut” për Sokol Sadushin, Ilir Pandën dhe Edvin Pupen?!

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkruan Flamur Vezaj

Anetaret e Keshillit te Larte Gjyqesor, nuk zbardhin vendimet e “vetingut” per tre anetaret e Gjykates se Larte te emeruar qe ne mars te 2020! Ne kohen kur anetare e KLGJ-se i bejne gjyqin dhe i kerkojne llogari gjyqtareve per shkelje te ndryshme mes tyre edhe per vonesat ne zbardhjen e vendimeve, ata vet edhe pse me kohe te plote ne pune dhe me ndihmesa nuk zbardhin edhe pas 15 muajve vendimin e “vetingut” per tre gjyqtatret Edvin Pupe, Ilir Panda e Sokol Sadushi!

Pse nuk i publikohet ketyre vendimi i vleresimit ne kriterin e pasurise, profesional dhe integritetin!? Cili eshte vleresimi i anetareve per keta tre gjyqtare? Cfare pasurie kane!?? Ku kane punuar nder vite?? Pse 4 gjyqtareve te emruar nga radhet e gjyqesorit (ju publikua menjehere vendimi vetingsave dhe Pupes, Pandes e Sadushit jo?!

albsig

Cfare po fshehin anetaret e KLGJ-se!? A kane probleme me pasurine keta tre gjyqtaret!? Cfare pronash dhe nga sa para kane!? Per Panden dhe Pupen ndoshta do merrem nje dite tjeter, por vendimi i Vetingut per Sokol Sadushin ka shume rendesi se eshte njeri nga autoret e reformes (i vendosi kriteret per vete), katapultoje ne sistem dhjetra gjyqtare e prokurore nga Shkolla e Magjistratures!? Cfare probleme me pasurine ka!!?

A ka te njejtin problem sic kishte bashkshortja e tij Edlira Peti, gjyqtare ne Apel ku njeri prej anetareve te KPK-se kerkoje shkarkimin e saj per mos justifikim te pasurise?? Pse OMN-ja nuk u ankua per kete rast!? Po komisioneri publik nuk e ankimoje vendimin per Petin ne KPA!? Pse favorizohet ky perosnazh!? Ju do thoni, pse pikerishte kete? Po ky eshte eksperti larte i reformes qe u “betua” se nuk do marr poste pas reformes e nuk e mbajti fjalen!

Nderkohe te gjithe gjyqtaret e prokuroret qe kalojne ne KPK e KPA vendimi i tyre publikohet deri ne qindarke!  #Pra KLGj-ja kerkon llogari ndersa vet nuk jep duke fshehur vendimet e vleresimit per keta tre gjyqtare! #PeshkuQelbetNgaKoka#

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img