Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pse kapuçino është një kafe mëngjesi në Itali? Mos e porosisni pas dreke

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

23f0c660b002aeb36b3a1fbb9036fbf9

Që kur u njohëm me ekspresin, ajo është bërë zgjedhja jonë e preferuar për kafe.

Pranë tij është kapuçino me qumështin e pasur të shkumëzuar, të cilin e shijojmë njësoj. Sigurisht, nëse planifikoni të vizitoni Italinë, dijeni se kapuçino mund të pihet vetëm në mëngjes.

Për italianët pasi kapuçino përmban qumësht, konsiderohet si një pije në mëngjes, të cilën mund ta porosisni vetëm herët në mëngjes dhe sigurisht jo pas dreke. Për më tepër, meqenëse qumështi shkakton dispepsi, ata preferojnë ta konsumojnë atë shumë herët në mëngjes.

Sidoqoftë, nuk do të jeni të pakënaqur me opsionet e kafesë që keni pas orës 23:00, pasi italianët shpesh shërbejnë ekspres të nxehtë me një fetë limoni, e cila thuhet se nxjerr notat më të ëmbla të kafesë. Shumë e veçantë, apo jo?

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img