Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Pse ju del gjumi gjithmonë në orën 03:00? Ja përgjigja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nëse keni probleme me gjumin, gjithçka lidhet me një faktor, insomnia. Por shkaqet e pagjumësisë apo gjumit të çrregullt mund të jenë të ndryshme, biologjike, mjekësore apo psikologjike.

Dr Michael Perlis nga Universiteti i Pennsylvania thotë se nëse nuk ju zë gjumi vonë në mbrëjme është për shkak të stresit nga përditshmria, ankthi, një dhomë me shumë dritë apo nëse i mbani sytë në ekran dixhital.

Nga ana tjetër “pagjumësia e vonshme” ka lidhje me depresionin. Ju zë gjumi vonë dhe detyroheni të zgjoheni herët në mëngjes.

‘Pagjumësia e mesme”, në rastin kur ju del gjumi gjatë natës lidhet me një sërë faktorësh thotë Perlis. Mund të jetë për shkak të sëmundjes së refluksit gastroesophageal. Acidet e stomakut ju djegin ezofagun, çka shkakton edhe zgjimin, transmeton newsbomb.al.

Por një pjesë e madhe e njerëzve ankohen se gjumi iu del shpesh në orën 03:00 në mesnatë, apo në disa intervale të parashikueshme pasi kanë fjetur.

Sipas Dr. Damien Stevens fajtor është alkooli.

“Në varësi të metabolizmit tuaj, herët a vonë, alkooli do dalë nga sistemi pas disa orësh. Kur kjo ndodh ju zgjoheni”. Sipas tij alkooli ka një efekt paradoksal sepse edhe e ndihmon por njëkohësisht e prish kualitetin e gjumit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img