Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
53 %
3.1kmh
0 %
Pre
20 °
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
E premte, 7 Maj, 2021
spot_img

Pse duhet të pini një gotë ujë para se të futeni në dush

spot_img

Lajme të ngjashëm

c9b3696d3fa47693b2163f62a604aec4

Këshilla që japin mjekët është konsumi i një gote me ujë të ngrohtë para se të futeni në dush.

Kjo pasi uji i ngrohtë shërben për të ngrohur organizmin nga brenda, duke ndihmuar edhe në sistemin e qarkullimit të gjakut në sipërfaqen e lëkurës.

Përveç kësaj, uji ndihmon edhe për të mbajtur në ekuilibër nivelet e kripës në trup. Natriumi (kripa) shërben për të rritur presionin e gjakut dhe nxit mbajtjen e lëngjeve në indet e trupit. Nivelet e larta të natriumit mund të çojnë në presion të lartë të gjakut. Por kur pi ujë, i ul nivelet e kripës duke ndihmuar kështu në uljen e presionit të gjakut.

Sipas mjekëve, ngrohtësia e ujit që pi kombinohet me ujin e ngrohtë të dushit duke bërë të mundur që presioni i lartë i gjakut të bjerë.

Uji gjithashtu ndihmon edhe për të ulur nivelet e kripës në trup, gjë që çon më tej në uljen e presionit të gjakut. Një gotë ujë para një dushi të nxehtë mund të ndihmojë shëndetin!

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img