Tirana
scattered clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
0.5kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
27 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pse djali i Meghan dhe Harryt nuk është një princ?

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ec7649b1ea61b7028eabb2d61958e5cd

Në intervistën e saj me Oprah Winfrey, Meghan Markle tha se kur ajo ishte shtatzënë, kishte biseda rreth statusit të fëmijës së saj të ardhshëm, duke përfshirë atë titull që ai ose ajo duhet të merrte.

“Ata po thoshin se nuk donin që ai të ishte një princ ose princeshë, duke mos ditur se çfarë gjinie do të ishte, e cila do të ishte ndryshe nga protokolli”,- tha ajo.

Çfarë thotë protokolli mbretëror?

Rregullat për atë se kush mund të jetë një princ vijnë nga një letër patentë lëshuar nga mbreti George V në nëntor 1917.

Patentat e letrave janë instrumente ligjore të cilat mund të marrin formën e një letre të hapur nga monarku. Ato mund të përdoren për deklaratat mbretërore ose dhënien e titujve.

Në letrën e vitit 1917, George V deklaroi se stërnipërit e mbesa të monarkut nuk do të ishin më princa apo princesha, përveç djalit të madh të djalit të madh të Princit të Uellsit.

Në situatën tonë aktuale, kjo do të thotë që Princi George, djali i madh i Princit William, u bë automatikisht një princ, por jo Archie, edhe pse të dy janë stërnipër të Mbretëreshës.

Sipas këtij protokolli, vëllezërit e motrat e Princit George – Charlotte dhe Louis – nuk do të kishin marrë as titullin.

Por në Dhjetor 2012, Mbretëresha lëshoi ​​gjithashtu një patentë ku thuhej se të gjithë fëmijët e Princit William do të kishin të drejtë të ishin princa ose princesha dhe të merrnin titullin.

Gjithashtu, të jesh princ ose princeshë kalon vetëm në vijën mashkullore, që do të thotë se fëmijët e Princeshës Anne nuk i morën ato tituj pavarësisht se ishin nipër e mbesa të Mbretëreshës.

Po titulli i Archie?

Sipas letrës së vitit 1917, Archie ka të drejtë të bëhet një princ por jo akoma.

Fëmijët e Harry dhe Meghan, Duka dhe Dukesha e Sussex, do të duhet të presin derisa Princi Charles, trashëgimtari i fronit, të bëhet mbret, në atë moment ata do të ishin nipërit e mbesave të monarkut dhe kështu të drejtë të jenë princ ose princesha.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img