Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
45 %
3.6kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Pse disa ferma nuk mund të arrijnë në orgazmë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cefb7211fc6094b9d17f4d7bdc446892

Një studim i ri trajton mitin se përse disa femra nuk arrijnë në orgazmë për shkak të qëndrimit të tyre ndaj seksit, duke theksuar që një rol të rëndësishëm e luan anatomia.

Aftësia e njeriut për të përjetuar orgazmë vjen për shkak të një akti balancues mes sistemit nervor parasimpatik, që ka në kontroll trupin kur është në pushim dhe sistemit nervor simpatik që kontrollojnë mekanizmin “fight or flight”.

Por për femrat, ndërtimi i trupit të tyre si dhe penisi, luajnë një rol tepër të rëndësishëm, shpjegon Dr Elizabeth Emhardt autore e studimit në Universitetin e Mjekësisë në Indiana.

Eksperienca seksuale është e supozuar të jetë nën kontrollin e qëndrimit, besimit, ndjenjave të personit, por studimi ka treguar se ndryshimet në anatominë seksuale janë themeli për përvoja të ndryshme seksuale, raporton “Independent“.

“Orgazmat janë dukuri komplekse që përfshijnë psikologjinë, fiziologjinë dhe ndryshimet tona anatomike”, u shpreh studiuesja.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img