Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
31 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

PS rrëzoi Komisionin Hetimor për herë të 3-të, reagon Aliebaj: Skemë korruptive, u shkel Kushtetuta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Enkelejd Alibeaj, kreu i Grupit Parlamentar të PD në Kuvend, ka reaguar pasi mazhoranca socialialiste rrëzoi kërkesën e deputetëve të tij për ngritjen e një Komisioni Hetimor për Investimet Strategjike. Ai e ka quajtur procesin “një skemë korruptive”.

“Skemë korruptive, u shkel Kushtetuta dhe ligji për komisionet hetimore. Kërkuam që të hetoheshin të gjitha pikat e miratuara nga Komisioni për Investimet Strategjike. U shkel kushtetuta për rrëzimin e kërkesës për ngritjen e komisionit hetimor. Do të ndjekim të gjitha rrugët ligjore për komisionin”, tha Alibeaj nga selia e Kuvendit.

albsig

spring

Sot është mbajtur mbledhja e Konferencës së Kryetarëve dhe PS nuk e ka pranuar kërkesën e përsëritur të PD. Edhe më herët, e njëjta kërkesë është rrëzuar nga mazhoranca socialiste.

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike depozituar për herë të tretë kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor për Investimet Strategjike. PD kërkon ngritjen e këtij komisioni pasi sipas tyre ka dyshimet për abuzime dhe klientelizëm për projektet strategjike. 

Kërkesa është firmosur nga 35 deputetë të opozitës, mes tyre edhe ish-kreu i PD-së Luzlim Basha. Ajo çfarë vihet re është se deputetja Ina Zhupa ka tërhequr firmën e saj që pas bashkimit me grupin e Sali Berishës, ndërkohë që në kërkesën e parë drejtuar Kuvendit ajo ishte një prej firmëtarëve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img