Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
30 %
6.2kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

Provokon gazetarja: Çadrat dimërore, bujrum të flini një natë në to (FOTOT)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

“Çadrat dimërore, bujrum të flini një natë në to për solidaritet e kuptueshmëri!”

Kjo është ftesa provokuese e gazetares Edlira Gjoni referuar situatës post-tërmetit ku shumë familje kanë mbetur pa strehë dhe janë detyruar të futen nëpër çadra.

Më tej, Gjoni ngre edhe disa pyetje esenciale:

“1) Meqë në çadrat dimërore mbi baltë nuk mund të flenë foshnjat me muaj të tërë, deri sa institucionet të ftillohen për datat, shumat e proçedurat: A kanë shans familjet në fshat të hapin themelet aty ku janë?
2) Të fillojnë me para të marra borxh të ndërtojnë rrugët e nga një dhomë sa për të futur kokën?
3) E kur të jetë gati linja institucionale, të marrin ç’u takon, të shlyejnë borxhin e të vijojnë me ngritjen e dhomave të tjera?
4)Duhet leje ndërtimi! A munden të pajisen me leje ndërtimi banorët e fshtatit, për shtëpitë që me leje i kishin?
5) Nëse ndonjë fillon punën, a ka lehtësira në taksa e TVSH për materialet dhe punën e ndërtimit?”

Fotot të familjeve në çadra, në mes të dhjetorit:

 

79603309_1746367478833990_2087351043544317952_n.jpg79334515_1746367512167320_510614814846877696_n.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img