Tirana
overcast clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
1kmh
90 %
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
Mër
4 °
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
spot_img

Provimi i parë i Maturës Shtetërore zhvillohet sot, distanca 2 metër dhe deri në 10 maturantë në klasë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

223547d48b1c4aadea80814bef3407ad

Sot do të zhvillohet provimi i parë i Maturës Shtetërore 2020, që do të jetë ai i gjuhës së huaj.

Janë 32.126 maturantë që do t’i nënshtrohen testit, ndërsa do të jenë të ndarë në 486 qendra provimi.

Ministria e Arsimit ka vendosur që në një kalsë të ketë jo më shumë se 10 maturantë në klasë, të cilët duhet të jenë të ndarë nga një distancë 2 metër.

Ky provim do të jetë më i vështirë se herët e tjera për maturantët, për shkak se muajt e fundit mësimin e kanë zhvilluar online, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

Provimi do të jetë vetëm me alternativa, për t’ua bërë sadopak më të lehtë maturantëve të cilët vijnë nga një situatë e vështirë.

Në datën 11 qershor maturantët do të japin provimin e Gjuhës Shqipe, ndërsa në 15 qershor provimin e matematikës.

Maturantët e gjimnazit “Sami Frashëri”, i cili u shemb për t’u rindërtuar, do t’i japin provimet në dy mjedise të tjera, te shkollat “4 Dëshmorët” dhe “Fan Noli”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img