Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

‘Provë gjenerale’ para takimit në Uashington, Kosova dhe Serbia në 27 gusht bisedime në Bruksel  

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a481b616ab67f1fa64da1dbcbad8f144

Një javë para takimit në Uashington, Bashkimi Europian ka thirrur një takim mes Kosovës dhe Serbisë, që do të mbahet në 27 gusht në Bruksel.

Zëdhënësja e BE’së për Politikë të Jashtme, Nabila Massrali,  ka thënë se të premten do të ketë takim në nivel ekspertësh në Bruksel.

Dialogu, pas rinisjes së tij me nivelin më të lartë në fund të korrikut, do të vazhdojë me serinë e takimeve në nivel eskpertësh. Ne e konfirmojmë se takimi do të mbahet më 27 gusht. Si rregull që e kemi, ne nuk i konentojmë diskutimet që do të vijnë”, ka thënë Massrali.

Në këtë nivel, Kosova përfaqësohet nga Skender Hyseni, të cilin kryeministri Hoti, në pajtim me Presidentin  Hashim Thaci, e ka emëruar koordinator për dialogun me Serbinë.

Në nivel ekspertësh, pala serbe përfaqësohet nga Marko Gjuriq, që në Serbi mban postin e shefit të së ashtuquajturës “zyrë për Kosovë”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img