Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
75 %
1.5kmh
75 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
5 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Protestuesit përplasen me policinë në Malin e Zi, kundërshtojnë hapjen e mitropolisë serbe (VIDEO)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Përplasje mes policisë dhe protestuesve është shënuar sot në Malin e Zi. Situata është e tensionuar në Malin e Zi pasi nesër është planifikuar ceremonia e marrjes së detyrës së mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi.

Ceremonia e planifikuar ka shkaktuar zemërim nga ana e komunës dhe disa organizatave dhe partive politike.

Mediat vendase shkruajnë se protestuesit kanë thyer bllokadën e policisë në hyrje të Cetinjes dhe i kanë gjuajtur me gurë, duke bërtitur “Ky është Mali i Zi!” dhe “Kjo nuk është Serbi!”

Malazezët mbeten thellësisht të ndarë për lidhjet e vendit të tyre me Serbinë fqinje dhe Kishën Ortodokse Serbe. Kisha Ortodokse e Malit të Zi është nën Kishën Autoqefale të Serbisë. Ajo synon pavarësimin nga Kisha Ortodokse Serbe.

Qyteti Cetinje, dikur ka qenë kryeqendra e Malit të Zi ndërsa sot konsiderohet si kryeqyteti kulturor dhe historik i këtij vendi

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img