Protestuesit lëshojnë 200 bomba që të ndalonin ndihmat për myslimanët

Publikuar tek: bota, më 17:30 21-09-2017 Protestuesit lëshojnë 200 bomba që të ndalonin ndihmat për myslimanët

Protestuesit e Myanmarit përpiqen të bllokojnë dërgimin e ndihmës për myslimanët në Rohingya.

Qindra protestues u përfshinë në përpjekjen për të ndaluar punëtorët e Kryqit të Kuq të cilët janë duke ngarkuar varka me furnizime të destinuara për shtetin rakhinë. Shefi i ushtrisë së Myanmarit, në fjalimin e tij të madh mbi planet për shtetin Rakhine kërkoi që jomuslimanët e zhvendosur brenda vendit të shkojnë në shtëpi.

Qindra protestues u përfshinë në përpjekjen për të ndaluar punëtorët e Kryqit të Kuq që do dërgonin ndihma por ata ngritën një reagim të ashpër ushtarak. Anija u ngarkua me rreth 50 ton ndihma drejt kryeqytetit të Shtetit Sittwe, tha një zyrë informacioni qeveritare.

"Njerëzit mendonin se ndihma ishte vetëm për Bengalët," tha sekretari i shtetit qeveria, Tin Maung Swe, tha për Reuters, duke përdorur një term që Rohingya gjen ofensive.

Protestuesit, që mbanin shkopinj dhe shufra metalike, hodhën rreth 200 bomba benzene ndërsa policia i shpërndau duke gjuajtur në ajër.

urtururtu_copy.jpg

trurururtu.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E frikshme, shtëpia e çiftit ndahet në mes vetëm 1 javë pas uraganit Irma (VIDEO)
Tmerri po afron: Keni dhe 1 ditë kohë nga shkatërrimi i botës »
Article Logic
Execution time: 0.012372970581055
array(1) { ["section"]=> string(75) "protestuesit-leshojne-200-bomba-qe-te-ndalonin-ndihmat-per-myslimanet-93185" }