Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

Protestuesit i vënë flakën Athinës, në Greqi përkujtohet vrasja e 15 vjeçarit nga policët

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Njësoj si në vitet e tjera, edhe këtë 6 dhjetor në Athinë ka shpërthyer dhuna, pasi qytetarët kanë dalë të protestojnë për të përkujtuar 15 vjeçarin që u vra nga policia greje në vitin 2008.

Një grup protestuesish janë nisur drejt Eksarkisë, ku pasi i kanë vënë zjarrin koshave të plehrave, kanë filluar të gjuajnë me gurë drejt policisë, ndërsa efektivët janë kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës.

Një protestë e tillë ndodh çdo vit në Athinë. Në 6 dhjetor 2008, kur i riu po kthehej nga një festë, u përfshi në një sherr me dy policë, ku njëri prej tyre e qëlloi me armë dhe e la të vdekur në vend. Vrasja solli revoltë të madhe në Greqi, ku qindra mnijëra qytetarë protestuan kundër sjelljes së policisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img