Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
15 °
Mar
13 °
Mër
9 °
E shtunë, 1 Prill, 2023

“Protestuesit i përdorën mish për top”, Lubonja për 21 janarin: Ja çfarë duhet të kishte bërë Berisha që t’i ngelej pesha opozitës

Lajme të ngjashëm

Gazetari dhe analisti Fatos Lubonja i ftuar në “Open” ka folur lidhur me protestën e 21 janarit e cila përfundoi në një tragjedi me katër të vrarë.

11 vite pas nga ajo tragjedi, Lubonja shprehet se në protestë kishte edhe persona të cilët ishin përgatitur për të krijuar tensione. Sipas tij drejtësia duhet të hetojë edhe këtë pistë.

Ai tha se në mënyrë që pesha t’i ngelej opozitës, ish-kryeministri Sali Berisha duhet të lejonte që “të digjej pak kati i parë politikisht” dhe jo të godisnin, pasi kështu larguan vëmendjen dhe përgjegjësinë nga iniciatorët e asaj proteste, opozitës.

“Aty kishte vërtetë një protestë socialistësh, por në krye kishte një 300-she “petritësh” me shkopinj e leva që ishin protagonistët kryesorë. Këta e bënë. Drejtësia dhe gazetaria duhet t’i hetojë të dyja, ndodhi ajo që ndodhi dhe u harrua pjesa tjetër.

Sali Berisha të lejonte që të digjej pak kati i parë politikisht, dhe pastaj i ngelej e gjithë pesha opzitës.

Aty pati një goditje dhe u largua vëmendja dhe përgjegjësia nga opozita që kishin këta që i çove dhe i përdore mish për top këta protestues”, tha Lubonja.

Më shumë