Hapësire reklamuese

Bota

Protestë në Spanjë, qyetarët kundërshtojnë marrëveshjen për formimin e qeverisë

Shkruar nga Newsbomb
Protestë në Spanjë, qyetarët kundërshtojnë

Rreth 170,000 njerëz marshuan nëpër Madrid të shtunën në protestën më të madhe deri më tani kundër një ligji amnistie me të cilin socialistët spanjollë ranë dakord mbi ofertën separatiste të Katalonjës në vitin 2017 për të formuar një qeveri.

Demonstrata, e fundit në një seri protestash në qytete anembanë vendit kundër amnistisë, u zhvillua dy ditë pasi kryeministri socialist i Spanjës Pedro Sanchez fitoi një mandat katër-vjeçar me mbështetjen e partive nacionaliste katalane dhe baske në këmbim për të rënë dakord për të ligji.

Protestuesit, shumë duke valëvitur flamujt spanjollë dhe duke mbajtur tabela që lexonin "Sanchez tradhtar" dhe "Mos e shit Spanjën", demonstruan kundër ligjit për të cilin katër shoqata gjyqësore, parti politike opozitare dhe liderë biznesi thanë se kërcënon sundimin e ligjit dhe ndarjen e pushteteve. .

Autoritetet thonë se numri i demonstruesve është 170,000.

Alberto Nunez Feijoo, kreu i Partisë Popullore konservatore të opozitës, dhe Santiago Abascal, lider i partisë së ekstremit të djathtë Vox, morën gjithashtu pjesë në marshimin e organizuar nga grupe civile.

Pas tubimit, shumë protestues ecën përgjatë anës së një autostrade drejt Pallatit Moncloa, rezidenca e kryeministrit në Madrid.

Amnistia do të mbulojë rreth 400 persona të përfshirë në ofertën e pavarësisë që arriti në krye në 2017, duke përfshirë separatistët, por edhe policinë e përfshirë në përleshjet me aktivistët.

Referendumi i pavarësisë u shpall i paligjshëm nga gjykatat dhe rezultoi në krizën më të keqe politike të Spanjës për dekada.

Amnistia do të jetë më e madhja në Spanjë që nga amnistia e përgjithshme e vitit 1977 për krimet e kryera gjatë diktaturës së Francisco Francos dhe ligji i parë i amnistisë i miratuar në Bashkimin Evropian që nga viti 1991, sipas këshillit të kërkimit CSIC të Spanjës.

Sanchez, i cili fitoi një votim parlamentar për të formuar një qeveri të re të enjten me 179 vota pro dhe 171 kundër, ka mbrojtur ligjin duke thënë se një amnisti do të ndihmonte në zbutjen e tensioneve në Katalonjë.

Protestuesit, përfshirë grupet neo-naziste, kanë mbajtur demonstrata të zhurmshme jashtë selisë së socialistëve në Madrid për 15 netë rresht që nga shpallja e marrëveshjes. Ka pasur përplasje me policinë të cilat kanë lënë të plagosur oficerë dhe demonstrues, por në përgjithësi protestat kanë qenë paqësore.

Në një sondazh nga Metroscopia në mes të shtatorit, rreth 70% e të anketuarve - 59% e tyre mbështetës socialistë - thanë se ishin kundër idesë së një amnistie.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese