Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
65 %
2.1kmh
20 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
28 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Protestat përshkallëzohen, Macron nuk tërhiqet nga rritja e moshës së pensionit: S’është luks por nevojë për vendin

Lajme të ngjashëm

Presidenti francez Emmanuel Macron ka deklaruar se nuk do të tërhiqet për rritjen e moshës së pensionit. Macron e bëri këtë intervistë ndërsa jashtë protestuesit u përleshën me Policinë.

“Kjo reformë nuk është luks, nuk është kënaqësi, është domosdoshmëri”, u shpreh ai.

Presidenti përjashtoi shpërndarjen e parlamentit, riorganizimin e qeverisë së tij qendrore dhe dorëheqjen e kryeministres së tij, Élisabeth Borne, siç ka kërkuar opozita.

Ai tha se kishte besim të plotë te Borne dhe vetëm një keqardhje personale: “Që nuk kam arritur t’i bind njerëzit për domosdoshmërinë e kësaj reforme”.

Kundërshtimi i gjerë ndaj rritjes së moshës zyrtare të daljes në pension nga 62 në 64 vjeç, si dhe përdorimi nga qeveria i një klauzole kushtetuese për ts miratuar pa votim, ka bërë që në të gjithë Francën të shpërthejnë protestat, madje deri në përleshje me policinë.

Administrata e Macron i mbijetoi ngushtë një votë mosbesimi të hënën me vetëm nëntë vota, por zemërimi më i ashpër publik i është drejtuar vetë presidentit Macron.

Më shumë