Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Protestat në Kazakistan/ Demonstruesit sulmojnë stacionin e policisë në Almaty, Rusia dërgon trupat ushtarakë për të stabilizuar trazirat

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Protestat në Kazakistan vijoijnë që prej ditës së djeshme duke shkaktuar kaos në vend. Si pasojë e traziarve kanë humbur jetën 12 persona dhe janë plagosur 353 të tjeë. Gjatë natës, ushtria doli në rrugë dhe ndërmori një operacion kundër të gjithë atyre që plaçkitën qytetin dhe shkatërruan pronat.

Trazirat filluan kur çmimi i gazit dhe karburanteve filloi të rritet, por edhe çmimet e artikujve ushqimorë. Policia tha se godinat e administratës dhe policisë në Almaty ishin objektivi i sulmit dhe se pati një shkëmbim zjarri mes sulmuesve dhe pjesëtarëve të forcave të sigurisë dhe ushtrisë në vend.

Mediat e huaja raportojnë se Rusia po dërgon trupa me kërkesë të presidentit kazak. Ata do të vendosen në Kazakistaan për të ndihmuar në “stabilizimin” e vendit, i cili është anëtar i Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) së bashku me Rusinë, Bjellorusinë, Taxhikistanin, Kirgistanin dhe Armeninë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img