Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
2.6kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Protestat e përgakshme në Mianmar, Forcat e sigurisë qëllojnë mbi protestuesit, vriten 38 persona

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8d45e9dd8c2a98401330790f771bd2ec

Kjo e enjte shënoi ditën më të përgjakshme të protestave kundër regjimit të ri ushtarak në Mianmar.

Policia hapi zjarr mbi protestuesit duke vrarë të paktën 38 persona dhe plagosur dhjetëra të tjerë.

Qindra protestues refuzuan të largohen nga rrugët edhe pse numri i viktimave dhe të plagosurve ishte i madh. Forcat e sigurisë qëlluan me armë, granata dhe gaz lotsjellës per të shpërndarë turmat.

Demonstrata masive në rrugë kanë ndodhur që kur ushtria e Mianmar organizoi një grusht shteti në 1 Shkurt dhe arrestoi udhëheqësen e zgjedhur me votë Aung San Suu Kyi, duke i dhënë fund një eksperimenti dekada të gjatë me demokracinë.

Liderët ushtarakë kanë pretenduar se ka pasur mashtrime në zgjedhjet e nëntorit të kaluar, ku partia e Suu Kyisë ka fituar.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img