Hapësire reklamuese

Bota

Protesta të shumta në Francë, fermerët bllokojnë rrugën dhe hedhin produktet

Shkruar nga Newsbomb
Protesta të shumta në Francë, fermerët bllokojnë
Fermerët francezë janë ngritur në protestë. Ata kanë marrë arkat me prodhimet dhe kanë bllokuar bulevardin qëndror,  teksa i kanë vendosur traktorë nëpër rrugë. Ata kërkojnë nga shteti që të veprojnë për çmimet e ulëta të prodhimit, rregulloret e tranzicionit të gjelbër dhe politikat e tregtisë së lirë. Fermerët janë shprehur se protestat do të vazhdojnë për sa kohë që kërkesat e tyre nuk plotësohen. Kjo si duket do të jetë sfida e parë e madhe për kryeministrin e ri Gabriel Atal. Ndërsa Atal takoi ministrat e Zhvillimit Rural, Tranzicionit Ekologjik dhe Ekonomisë këtë mëngjes me synimin për të shpallur propozime konkrete nesër, fermerët përdorën balla barit dhe traktorët për të bllokuar rrugët qendrore përgjatë Francës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese