Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
21 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Protesta në Rusi për arrestimin e opozitarit Alexei Navalny, mbi 40 mijë qytetarë në shesh, policia arreston dhunshëm 3000 prej tyre

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cf96c16d10ddf21be400ef98dca5281c

Mijëra njerëz janë arrestuar ndërsa një varg protestash filloi në të gjithë Rusinë në mbështetje të politikanit të burgosur të opozitës Alexei Navalny.

Mijëra qytetarë kundërshtuan arrestimin e tij, duke brohoritur në kor për largimin e presidenti Vladimir Putin. Policia është parë duke rrahur dhe tërhequr zvarrë protestuesit, të cilët ishin të moshave të ndryshme, nga studentë deri të moshuar.

Mediat e huja bëjnë me dije se mbi 3000 qytetarë janë arrestuar, ndërsa në këtë protestë kanë marrë pjesë rreth 40 mijë veta, duke sfiduar hapur të ftohtin -50 gradë, por edhe COVID-in, duke e bërë kështu edhe një nga protestat më të mëdha që nga 2019.

Njerëzit janë paralajmëruar që të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa policia ka ndërhyrë nëpër t’i shpërndarë.

600c96a457a02_116645790_gettyimages-1230745674.jpg1611435899_116644386gettyimages1230745925.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img