Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
35 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Protesta në Rusi, arrestohen dhjetëra mbështetës të opozitarit Alexei Navalny

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8380a8af86c40fb37a7d5a6879a1b0a2

Dhjetëra njerëz janë arrestuar ndërsa një varg protestash filloi në të gjithë Rusinë në mbështetje të politikanit të burgosur të opozitës Alexei Navalny.

Njerëzit janë paralajmëruar që të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa policia ka ndërhyrë nëpër t’i shpërndarë.

Disa nga bashkëpunëtorët e ngushtë të Navalny, duke përfshirë një zëdhënëse dhe një nga avokatët e tij, u arrestuan gjatë protestave.

Navalny është kritiku i profilit të lartë të udhëheqësit rus Vladimir Putin.

Mbështetësit e tij përmbytën mediat sociale me thirrje për të tubuar në protestat që priten më vonë në deri në 60 qytete ruse.

Kush është kritiku i zhurmshëm i Putinit?

Ai u arrestua të Dielën e kaluar pasi fluturoi përsëri në Moskë nga Berlini, ku ai ishte duke u rikuperuar nga një helmim në Rusi gushtin e kaluar.

Kur u kthye, ai u mor menjëherë në paraburgim dhe u shpall fajtor për shkeljen e kushteve të lirimit me kusht. Ai thotë se është një çështje e trilluar e krijuar për ta heshtur dhe u bëri thirrje mbështetësve të tij të protestojnë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img