Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
61 %
1.5kmh
20 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Protesta në gjithë botën për afro-amerikanin, Kanye West bën gjestin e veçantë për vajzën e George Floyd

Lajme të ngjashëm

Këngëtari i njohur Kanye West ka bërë gjestin e veçantë për vajzën e George Floyd, Gianna Floyd.

Sipas ‘cnn’ Kanye do të paguajë për 6 vite me radhë tarifën e shkollimit të 6-vjeçares. Sakaq, këngëtari i ka dhuruar familjes Floyd, 2 milonë dollarë për ta mbështetur.

Kujtojmë që George Floyd vdiq pasi oficeri amerikan Derek Chauvin gjatë arrestimit i vendosi afro-amerikanit gjurin në qafë, ky i fundit nuk mund të merrte më frymë dhe vdiq.

Menjëherë pas këtij skandali protesta të dhunshme ‘shpërthyen’ jo vetëm në SHBA, por edhe në shumë shtete të tjera nën moton ‘Black lives metter’.


Më shumë