Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
30 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Protesta masive në Zvicër, qeveria u ndalon grave muslimane të mbulojnë fytyrën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

edb57cb70c3c2c7c982619ad0e19b2a5

Në Zvicër kanë shpërthyer protesta masive, pasi qeveria organizoi një referendum për mbajtjen e perçeve nga gratë muslimane.

51.5% e qytetarëve votuan pro nismës për ndalimin e grave muslimane për të mbuluar fytyrën plotësisht në rrugë, dyqane e restorante.

Perçet do të lejohen vetëm brenda vendeve të faljes dhe për “zakonet vendase”, ndërkohë që do të lejohet edhe mbulimi i fytyrës për probleme shëndetësore.

“Ky është qartë një sulm kundër komunitetit mysliman në Zvicër. Ajo që synohet këtu është që të stigmatizohen dhe margjinalizohen myslimanët edhe më shumë,” tha Ines Al Shikh, një anëtar i Les Foulards Violets, për të drejta e myslimanëve.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img