Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Protesta masive në Greqi, studentët dalin kundër ligjit për policinë në universitete

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7c63ff4b5d69a78e6bb79db85d9a240a

Studentët grekë kanië nisur protesta në të gjithë vendin, pasi kundërshtojnë ligjin e propozuar nga partia Demokracia e Re për të krijuar një forcë policore universitare.

Ky ligj që pritet të miratohet ditën e enjte synon të reformojë sistemin arsimor, ndërsa studentët e kundërshtojnë pasi sipas tyre është kundër lirisë së shprehjes.

Ligji planifikon krijimin e një force speciale policie universitare të autorizuar për të ruajtur kampuset, si dhe t’i lejojë efektivët të arrestojë studentët problematikë.

Ndëkrohë në ligj thuhet se do të krijohet edhe një “këshill disiplinor”, i cili mund të pezullojë apo përjashtojë studentët.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img