Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
68 %
4.6kmh
75 %
Sht
17 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Protesta kundër HEC-eve: Banorët përplasen me Policinë, shoqërohen 19 persona

spot_img

Lajme të ngjashëm

Përplasje mes banorëve dhe forcave të policisë kanë ndodhur ditën e sotme në “Rrugën e Kombit”, ku janë shoqruar për në komisariat 19 persona.

Dhjetra  banorë të fshatrave Thirrë dhe Sang  zhvilluan një protestë kundër ndërtimit të një HEC-i dhe të një fabrike uij në pronat e tyre.

Ata bllokuan “Rrugën e Kombit” në mënyrë për ta bërë zërin e tyre më të fortë për të arritur në instancat shtetërore përkatëse.

Kujtojmë se të enjten e kaluar banorët e fshatrave Thirrë dhe Sang të Njësisë Administrative Fanë, Bashkia Mirditë protestuan kundër nërtimit të HEC-it dhe fabrikës së ambalazhimit të ujit në pronat e tyre.

Ata pretendojnë se ndërtimi i këtyre veprave jo vetëm se dëmton drejtpërdrejt pronat e tyre por ka edhe ndikim shumë të madh negativ në ambient.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img