Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Protesta e avokatëve, Manja: Harta e re gjyqësore do ti kalojë qeverisë për miratim, nesër do të…

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i drejtësisë Ulsi Manja ka deklaruar se harta e re gjyqësore, e propozuar nga KLGJ, nuk do të ketë kthim pas, dhe pas miratimit nga Ministria e Financave do të dërgohet në qeveri.

Në një deklaratë për mediat Manja bëri me dije se ditën e nesërme do t’u kthejë përgjigje të gjitha pyetjeve në lidhje me këtë çështje në Komisionin e Ligjeve, i cili do të merret me këtë çështje.

“Të gjitha diskutimet mbi hartën kemi lënë një ditë të dedikuar, do të kemi përgjigjet e duhura nesër në Komisionin e Ligjeve. Nesër do të shkojmë në respekt të Komisionit të Ligjeve, pas seancës dëgjimore nesër në Komisionin e ligjeve dhe miratimin nga Ministria e Financave, harta do të shkojë në qeveri për miratim”, tha ai.

Harta e re gjyqësore, e propozuar nga KLGJ, në bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Drejtësisë, pritet që të reduktojë ndjeshëm numrin e gjyakatave në rang vendi, duke nisur nga ato të shkallës së parë, te lënia e vetëm një gjykate apeli në Tiranë, dhe mbyllja e disa administrativeve.

Prej javësh kjo hartë është kundërshtuar nga avokatët, të cilët kanë bojkotuar seancat gjyqësore.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img