Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
28 %
9.3kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

Protesta e 6 Janarit në Kapitol, arrestohet kandidati republikan për guvernator

Lajme të ngjashëm

Ryan Kelley, një nga pesë kandidatët republikanë për guvernator të Miçiganit, u akuzua për kundërvajtje për rolin e tij në protestat paszgjedhore të vitit 2021 në Kapitolin e SHBA.

Zëdhënësja e FBI, Mara Schneider, tha se Kelley u arrestua në Miçigan dhe pret një seancë gjyqësore në Grand Rapids.

Pjesëmarrja e Kelley në kryengritjen e 6 janarit ka qenë e njohur gjerësisht. Në një dokument gjykate, hetuesit federalë paraqitën fotografitë e tij me një kapele bejsbolli, duke u përpjekur të mblidhte turmën pro Donald Trump.

Kelley, i cili jeton në Toënship Allendale, akuzohet për sjellje përçarëse, lëndim të pronës publike dhe hyrje në hapësirë ​​të kufizuar pa leje.

Ai është një nga pesë kandidatët në zgjedhjet paraprake republikane të 2 gushtit.

Kelley nuk pranoi të merrte pjesë në një debat javën e kaluar sepse organizatorët e një konference të politikave publike në ishullin Mackinac kërkonin prova të një vaksinimi kundër COVID-19 ose një test negativ.

Më shumë