Propozimi: Urës Vajgurore t’i ndryshohet emri, si mund të quhet

Publikuar tek: aktualitet, më 17:44 21-10-2019 Propozimi: Urës Vajgurore t’i ndryshohet emri, si mund të quhet Zona e Urës Vajgurore

Një eveniment nga Ministria e Turizmit është zhvilluar sot në zonën arkeologjike të Dimalit në Urën Vajgurore.

Pjesëmarrës kanë qenë arkeologë, historianë, përfaqësues të pushtetit lokal dhe ministri Blendi Klosi, të mbledhur në Dimal rreth dy javë pas diskutimeve për rijetëzimin e qytetit antik.

“Duhet të krijohet një zonë arkeologjike e mbrojtur, e cila duhet mbrojtur në radhë të parë nga banorët e zones,” tha ministry Blendi Klosi.

Klosi propozoi që bashkia e Urës Vajgurore të marrë emrin Dimal.

“Dimal. Është një ide e cila ka nevojë për një dëgjesë publike, ka nevojë për të marrë opinionin e të gjithë banorëve të katër njësive…”

Qyteti antik i Dimalit mendohet të jetë një zonë e rëndësishme e periudhës Ilire, për zbulimin e të cilës gërmuar shumë pak.

sdfery4eht.jpg

Rrënoja të qytetit antik të Dimalit

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « REAGON DEPUTETJA pas humbjes së vëllait: Bëhuni njerëz, mos e kalofshi kurrë një gjë të tillë (DEKLARATA E PLOTË)
Zëri i Amerikës: Opozita kërkon dorëheqjen e Ramës pas dështimit me negociatat »
Article Logic
Execution time: 0.012119054794312
array(1) { ["section"]=> string(68) "propozimi-ures-vajgurore-t-i-ndryshohet-emri-si-mund-te-quhet-182943" }