Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.6kmh
20 %
Sht
25 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Propozimi i “çmendur” i shkencëtarëve, më shumë se 5 mijë euro për atë që pranon të riinfektohet me Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Personat të cilët kanë kaluar Covid-19 po u propozohet të riinfektohen përsëri si pjesë e një studimi shkencor në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas medieve të huaja, qëllimi I këtij studimi është të zbulojnë se si do reagojnë sistemet e tyre immune ndaj ekspozimit të virusit për herë të dytë.

Vullnetarët nga mosha 18 deri në 30 vjeç të cilët do të pranojnë të marrën pjesë në studim do të paguhen me më shumë se 5000 euro.

Të gjithë pjesëmarrësit duhet të kenë qenë të infektuar më parë dhe pasi të riinfektohen do të jenë në monitorim të shkencëtarëve.

Ata do të futen në karantinë për 17 ditë, derisa  të shërohen përsëri më pas.

“Kur të riinfektojmë këta pjesëmarrës, ne do të dime saktësisht se si ka reaguar sistemi i tyre imunitar ndaj infeksionit të parë të COVID-19, saktësisht kur ndodh infeksioni i dytë, dhe saktësisht sasinë e virusit të cilin e kanë pranuar”, tha njëra prej shkencëtareve të cilat do të marrë pjesë në studim .

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img