Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Prokuroritë ia pasojnë njëra-tjetrës/ Askush s’e merr përsipër dosjen 184, refuzohet edhe nga SPAK

spot_img

Lajme të ngjashëm

664aa1164b3bed063ec0754b1aecb9ce

Pasi prokuroria e Dibrës vendosi të transferojë dosjen 184 të shit-blerjes së votave në zgjedhjet lokale të vitit 2016 në Dibër, në prokurorinë e posaçme ose siç njihet ndryshe SPAK, kjo e fundit nuk ka pranuar aktet e dosjes.

 Asnjë prokurori nuk merr përsipër të hetojë një dosje të bujshme që tregon blerjen e votave, në të cilën thuhet se janë të përfshirë edhe zyrtarë të lartë. SPAK ka vendosur ta rikthejë përsëri dosjen në prokurorinë  e Dibrës duke mos pranuar disa akte të saj.

Pas përgjimeve të publikuara nga ‘Bild’ në korrik të vitit 2019 Krimet e Rënda shpallën moskompetencë për hetimin e dosjes. Edhe prokurorja Enkeleda Cami Keshi refuzoi të mbajë dosjen në Prokurorinë e Dibrës.

Kujtojmë se dosja 184 po heton shitblerjen e votave. Kjo dosje u bë e njohur në media dhe publikun shqiptar pas publikimit të përgjimeve të zyrtarëve të lartë qendrorë dhe lokalë të Partisë Socialiste në skemën e blerjes së votave në Bashkinë Dibër nga prestigjiozja ”Bild”.

Më shumë

spot_img