Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Prokuroria urdhëron lirimin e menjëhershëm të Kastriot Myftarajt (ARGUMENTI)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas arrestimit nga policia, Prokuroria e Tiranës kërkon lirimin e menjëhershëm të Kastriot Myftarajt duke argumentuar se materialet e policisë nuk përbëjnë vepër penale.

Myftaraj shkroi se “çdo shqiptar që do atdheun e vet mund ta vrasë Romanën dhe ky do të ishte një akt antiterrorist, jo terrorist”. 

Policia argumentoi se në këtë shkrim Myftaraj bën thirrje të hapura për të kryer vepra të dhunshme kundër rendit kushtetues.

Ai akuzohet për thirrje publike për veprime të dhunshme, mbi bazën e nenit 223 të Kodit Penal “Thirrjet e bëra publikisht për të kryer vepra të dhunshme kundër rendit kushtetues, dënohen me gjobë ose me burgim deri në tre vjet”.

Prokuroria nga ana tjetër thotë se në shkrimin e tij nuk është konsumuar vepër penale, kërkon lirimin e gazetarit dhe bën me dije se hetimet ndaj tij do vijojnë.

Më shumë

spot_img