Hapësire reklamuese

Rajoni

Prokuroria në Beograd: Nuk ka dëshmi për dhunimin barbar të opozitarit serb nga BIA

Shkruar nga Newsbomb
Prokuroria në Beograd: Nuk ka dëshmi për dhunimin barbar të

Politikani opozitar serb Nikola Sanduloviç u dhunua barbarisht pasi bëri homazhe në varresat e famijes së Adem Jasharit në Prekaz.

Denoncimin e bëri vajza e tij e cila tha se i ati është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe se e kanë helmuar.

Por, Zyra e Prokurorisë Themelore në Beograd ka dalë më një deklaratë ku tha se me dëshmitë e mbledhura deri më tani nuk ka tregues se ka prova bindëse dhe të qarta se opozitari serb, Nikolla Sanduloviç, është keqtrajtuar.

Zyra e Prokurorit tha se për shkak të informacioneve të publikuara në media të caktuara lidhur me keqtrajtimin e supozuar të Sandulloviqit më 3 janar nga anëtarët e Agjencisë së Sigurisë dhe Informacionit (BIA), ky institucion nisi mbledhjen e provave, shkruan REL.

“Veç tjerash, nga informacionet e Akademisë Mjekësore Ushtarake – të Klinikës së Neurologjisë, që janë të 4 janarit, shihet qartë se mjekët nuk kanë konstatuar lëndime fizike”, u tha në njoftim.

Një ditë më herët, BIA hodhi poshtë pretendimet se udhëheqësi i subjektit opozitar, Nikolla Sandulloviq ishte subjekt i torturës, duke thënë se nuk ka pasur përdorim të forcës së paligjshme fizike ndaj tij.

Sipas mediave në datën 4 Janar kur ndodhi silmi ndaj tij ka marrë pjesë edhe Milan Radoiçiç, ish-nënkryetari Listës Serbe, i cili njihet si organizuesi i sulmit terrorist në Banjskë, ku një polic kosovar mbeti në vrarë.

Rrjeti ka shpërthyer në komente, madje është publikuar momenti kur opozitari serb largohet nga një spital ushtarak në Beograd.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese