Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

Prokuroria e Catanzaros mbyll hetimet për biznesmenin Antonio Gallo dhe zyrtarët e shtetit italian të implikuar me Ndranghetan dhe përfshirje në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokuroria e Catanzaros në Itali ka mbyllur hetimet për 83 personat e përfshirë me Ndranghetan, mes të cilëve dhe udhëheqësi i UDC-së, Lorenzo Cesa dhe ish sekretarin rajonal të partisë dhe këshilltarin aktual të buxhetit rajonal Francesco Talarico, të dy i akuzuar për shoqatë mafioze. 

Hetimi, i cili çoi në arrest shtëpiak dhe më pas në detyrim paraqitje, për Talarico, ka të bëjë me ndërthurjen e pretenduar midis klaneve të Crotone dhe politikanëve, sipërmarrësve, administratorëve publikë. 

Midis të dyshuarve janë edhe ish-presidenti i Confindustria Giovani i Crotone Glenda Giglio dhe Roço Guglielmo, noteri i Catanzaro. Tommaso dhe Saverio Brutto (baba dhe bir; ish këshilltari i parë komunal i Catanzaro), Ercole dhe Luciano D ‘janë të përfshirë në trendin e biznesit politik. Alessandro (gjithashtu babai dhe djali i tyre; ish-truprojë i parë i Guardia di Finanza), Antonio Gallo (konsiderohet si sipërmarrës referimi i klaneve Crotonez), sipërmarrësi Antonio Pirrello, avokati Claudio Larussa. Akuzat janë për përfshirje me organizatë mafioze.

Autoritetet italiane nisën hetimin ndaj Antonio Gallos për pastrim parash dhe vjedhje votash në komunën e Kalabrisë. “Princi” Antonio Gallo ka hyrë e ka dalë me dhjetrëa herë në Shqipëri, ndërsa shton se janë dy përgjimet specifike për Shqipërinë.

Lexo edhe: Të lidhur me politikën dhe biznesin, MEGAOPERACION kundër Ndranghetas në Itali: Arrestohen 50 persona, mes tyre dhe një grua shqiptare (EMRI)

Lexo edhe: “Ka zgjedhje në Shqipëri dhe do fitojnë miqtë tanë të PS-së”, zbardhen përgjime të tjera të Ndranghetas; Biznesi ku duan të futen (S’janë kullat)

Lexo edhe: “Më telefonoi Ilir KULLA”, në përgjimet e NDRANGHETAS përmendet edhe presidenti META

Lexo edhe: Ndrangheta planifikonte hapjen e një BAXHOJE në Shqipëri: Aty ecin shumë produktet kalabreze…(PËRGJIMI)

Lexo edhe: I akuzuar për lidhje me NDRANGHETA-n, zbulohet lidhja e eurodeputetit italian me politikanin e rëndësishëm që kandidon në listat e PD-së (FOTO)

Lexo edhe: I doli emri në përgjime, reagon për herë të parë “Niku”, biznesmeni Besnik Halili që u përfol për lidhje me Ndrangheta-n: Ja si është e vërteta

Më shumë

spot_img
spot_img