Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
2.1kmh
0 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
23 °
Mër
22 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela jep “OK” për hartën e re gjyqësore: E vlerësojmë si nevojë emergjente

Lajme të ngjashëm

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka dhënë dakordësinë e tij për hartën e re gjyqësore, e cila u hartua pak ditë më parë nga KLGJ.

Bëëhet me dije se në letërnë dërguar ministrisë së Drejtësisë, Çela thotë se vlerësojnë frymën e këtij bashkërendimi dhe koordinimi ndërinstitucional, në përballje me nevojat për të lehtësuar rritjen e ngarkesës dhe mbështetur veprimtarinë e prokurorëve me numër të reduktuar. Sipas Çelës, hartimi i hartës së re gjyësore është një nevojë emergjente.

 “E vlerësojmë si nevojë emergjente për përmirësimin e funksionalitetit, eficencës dhe efektivitetit në sistemin e prokurorisë”, shkruhet në letër.

 Theksojmë se kjo vjen në një kohë kur harta e re gjyqësore është kundërshtuar nga dhoma e avokatëve në vend, si dhe qindra avokatë kanë bojotuar pa afat seancat gjyqësore.


Më shumë