Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
28 %
4.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Prokurori i Elbasanit Kreshnik Ajazi sot në vetting, “problem” 2 milion lekët që i dhuruan prindërit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurori Kreshnik Ajazi, i zgjedhur së fundmi nga KLP si drejtues i Prokurorisë së Elbasanit do të përballet të premten më 25 qershor me Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Procesi i tij i vetingut po kryhet trupa e përbërë nga Xhensila Pine, Lulzim Hamitaj dhe Suela Zhegu.

Kreshnik Ajazi përfundoi studimet në Shkollën e Magjistraturës në vitin 2010 dhe pas një periudhe stazhi në prokurorinë e Tiranës, u emërua në Prokurorinë e Vlorës.  Prej vitit 2012, Ajazi e ushtron funksionin në Prokurorinë e Elbasanit.

Ajazi u promovua si drejtues i Prokurorisë së Elbasanit, pas një procesi paralel vetingu të kryer nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë në mars 2021. Ai ishte kandidati i vetëm për postin që mban aktualisht. Analiza e pasurisë është një ndër tre shtyllat e rivlerësimit për prokurorët, së bashku me kontrollin e figurës dhe vlerësimin e aftësive profesionale.

Në deklarimin për herë të parë në vitin 2009, prokurori Kreshnik Ajazi deklaronte pasuri me vlerë 517 mijë lekë, ndërsa në fund të vitit 2017, pasuria kap vlerën e 3.4 milionë lekëve. Pasuria përbëhet nga 2.4 milionë likujditete bankare dhe 1 milion lekë kursime të akumuluara në cash.

Të ardhurat për periudhën deklaruese janë 8.8 milionë lekë me burim në 97% të tyre pagën e Z. Ajazi si prokuror. Rreth 1.7% e të ardhurave kanë si burim dhuratën në cash nga familjarët.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe “flamujt e kuq’ që identifikohen gjatë kontrollit. Nga kontrolli aritmetik/logjik për 9 vite të deklarimit, asnjë prej deklaratave nuk rezultoi me probleme.

Nga analiza cilësore e deklaratave të pasurisë, BIRN identifikoi si “flamuj të kuq” vlerat financiare të dhuruara nga familjarët si dhe deklarimin e pjesshëm të të ardhurave në një vit të deklarimit. Subjekti Kreshnik Ajazi deklaron dhuratë në cash nga prindërit në shumën 200,000 lekë në vitin 2009.

Në vitin 2010, subjekti Kreshnik Ajazi deklaron të ardhura page vetëm për periudhën nëntor-dhjetor si prokuror në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë dhe jo për periudhën kur ka punuar si prokuror i Prokurorisë së Tiranës.

Gjatë viteve, subjekti deklaron të jetë bashkëkredimarrës/dorëzanë në kredi komsumatore me vëllanë dhe familjarë në total vlera 2,020,000 lekë, të cilat shërbejnë për blerje automjeti dhe shpenzime konsumatore, kredi që sipas subjektit shlyhen nga vetë personat pavarësisht se deklarohen shlyerje kredie në deklarata vjetore.

Artikulli paraprakDita
Artikulli tjetërMuzeum për Odhise Paskalin

Më shumë

spot_img
spot_img