Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Prokurorët francezë kërkojnë burg për ish-presidentin francez Nicolas Sarkozy

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurorët në gjyqin e ish-presidentit francez Nicolas Sarkozy sot kërkuan për gjashtë muaj burg për shkeljet e financave të fushatës së tij në 2012.

Në fund të procedurave në Paris, ata lëshuan kritika të vakta ndaj ish-kreut të shtetit dhe kërkuan burg me një vit, me gjashtë muaj pezullimin e tij dhe një gjobë prej 3,750 euro (4,500 dollarë).

“Nicolas Sarkozy qartë nuk pendohet për asgjë sepse ai erdhi në vetëm një seancë dëgjimore,” i tha prokurorja Vanessa Perree gjykatës.

“Kjo mënyrë e të menduarit për veten e tij si mbi ligjin, për të mos qenë një qytetar ndër të tjerët, është e njëjtë me atë që ishte gjatë fushatës presidenciale,” shtoi ajo.

“Qëndrimi kryeneç ndaj (të pandehurve të tjerë) dhe gjykatës është një reflektim i qëndrimit kryeneç gjatë fushatës,” tha ajo.

Ky është gjyqi i dytë i 66-vjeçarit i cili është përballur me një mori hetimesh në punët e tij që kur ai humbi imunitetin e tij presidencial pas mandatit të vetëm në detyrë nga 2007-2012.

Kujtojmë që ish-presidenti Sarkozi është i akuzuar për korrupsion dhe shëprdorim detyre, dhe është dënuar me 3 vite burg, por e ka apeluar vendimin. Akuzat për të rëndojnë lidhur me shpërdorimin e 22.5 milionë eurovenë garën presidenciale të cilën e humbi nga socialisti Francois Hollande.

Sarkozi u paraqit dje për herë të parë në Gjykatën e Parisit, e cila po kërkon të përcaktojë nëse ai ishte në dijeni të sistemit të faturave false që kishin për qëllim të mbulonin shpenzimet e tepërta. Përgjigja e tij ishte “jo”.

Më shumë

spot_img
spot_img