Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
35 °
Mër
37 °
Enj
39 °
Pre
38 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Projektligji për pakicat etnike, Vasili: Mos e votoni, do të shkaktojë kaos në të ardhmen

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f76a8516727e5f9310ea44afd470d5b7

Kreu i Grupit Parlamentar i LSI, Petrit Vasili u ka bërë thirrje të gjithë deputetëve që të mos e votojnë sot në kuvend projektligjin për pakicat etnike.

Sipas Vasilit ligji nuk është i përpunuar mirë dhe mund të sjellë pasoja të të ardhmen.

“Jemi para një projektligji politik që do t’i çelë udhën një censusi të ri, kemi të bëjmë me struktura demoetnike të vendit që do të jetë një kaos i vërtetë. Ky projektligj vjen në kuvend me probleme dhe deformime, nuk i është nënshtruar një diskutimi transparent, por nuk është bërë objekt diskutimi gjithpërfshirës me historianë dhe njohës të së drejtës ndërkombëtare. Mund të duket ligj i zakonshëm, por jemi para një ligji që efektet i prodhon më vonë. Ju ftoj të mos e votojmë këtë projektligj, por ta përpunojmë dhe ta kthejmë në një objekt të një debati shkencor që të kemi në dorë një ligj që respekton kërkesat e standartet evropiane dhe traditën e shtetit shqiptar”, përmbyll fjalën e tij në seancën e së premtes.  

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img