Tirana
clear sky
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Projektligji depozitohet në Kuvend, nga qershori i vitit të ardhshëm gjobë deri në 15 milionë lekë për importuesit e qeseve plastike

spot_img

Lajme të ngjashëm

Në Kuvendin e Shqipërisë është depozituar një projektligj që parashikoj gjoba deri në 15 milionë lekë për importuesit e qeseve plastike. Duke filluar nga 1 Qershori i vitit të ardhshëm, do të ndalohet prodhimi, importi dhe përdorimi i qeseve plastike në Shqipëri.

Nëpërmjet këtij projektligji synohet të mbrohet mjedisi dhe shëndeti i njeriut, ndërkohë që në relacion thuhet se objektivi është ndalimi i përdorimit të qeseve plastike mbajtëse, duke e bërë Shqipërinë vendin e parë në Evropë pa qese plastike.

Gjithashtu edhe përdoruesit e qeseve plastike rrezikojnë të gjobiten nga 30 mijë deri në 100 mijë lekë.

Artikulli paraprakDita
Artikulli tjetërGazeta Shqiptare

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img