Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
61 %
1.5kmh
20 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

PROJEKTET për 2020-ën/ Ministria e Kulturës u heq mbështetjen financiare ‘tempujve’ të ARTIT dhe aktorëve bashkëkohorë (LISTA ME EMRA)

Lajme të ngjashëm

Ministria e Kulturës ka bërë publike listën e projekteve për vitin 2020 që do të kalojnë në fazën e dytë, për t’u mbështetur financiarisht, por ajo që ka rënë në sy është heqja e mbështetjes financiare për disa nga artistët bashkëkohorë dhe hapësirat që cilësohen edhe si ‘tempuj të artit’.

Në njoftimin e bërë nga Ministria e Kulturës, 43 projekte kanë kaluar në fazën e dytë, ndërkohë që kanë filluar edhe pakënaqësitë e para.

Art House, që njihet si një nga ‘shtëpitë’ e artit bashkekohor e ka quajtur të pakuptimtë eleminimin e projekteve të tyre nga Ministria e Kulturës.

Por jo vetëm Art House nuk u përfshi në financimet publike të ministrisë, pasi jashtë kësaj liste u lanë edhe hapësira arti mjaft të vlefshme si Zeta, T.I.C.A, Bazament Art Space dhe Tulla-Culture Center.

Këto hapësira arti kanë vite që japin kontribut të çmuar publik në skenën e artit bashkëkohor shqiptar.

Reagimi Art House:

“I pakuptimte eliminimi nga Ministria e Kultures i mbeshtetjes per pothuajse te gjithe aktoret qe mbajne gjalle skenen e arteve bashkekohore ne Shqiperi. Jo vetem Art House, por edhe hapesira te vlefshme si Zeta, T.I.C.A., Bazament Art Space apo Tulla-Culture Center jane perjashtuar ne menyre te habitshme nga financimi publik, ndonese ato ka vite qe japin nje kontribut te çmuar publik ne skenen e artit bashkekohor shqiptar. Eshte koha te rishihet nje vendim i tille ashtu siç ia vlen te krijohet nje solidaritet bashkepunues mes aktoreve te kesaj skene bazuar ne kontributet dhe vlerat qe seicili arrin te percjelle”.

Njoftimi i Ministrisë së Kulturës

1_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg2_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg3_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg


Më shumë