Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Projekt-buxheti 2022, Kumbaro: Bashkitë më të mira do të marrin fonde shtesë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro ka thënë se qeveria ka parashikuar në buxhetin e vitit 2022 dhënien e fondeve shtesë për bashkitë me performancë të mirë, por edhe bashkitë bregdetare.

Kumbaro tha se prioritet për vitin e ardhshëm do të jetë turizmi por edhe menaxhimi i mbetjeve për bashki sa më të pastra.

“Një mbështetje e madhe në buxhetin e ri do të jetë mbështetja në turizëm, nuk është propagandë është mbështetur në buxherin 2022 duke i dhënë një prioritet këtij programi menaxhimi i këtij sektori me një buxhet që i jep mundësi qeverisë për të mbështetur bashkitë. Kërkesa dhe detyrimi që kemi me qytetarët do të jetë e harmonizuar që do të japim një fond rezervë që do të ecë paralelisht me performacncën e bashkive sidomois në bashkitë e turizmit. Po kështu në përgatitje të sezonit të ri ruristik do të fillojë nëj projekt për gjitha pikat hyrëse për të dhënë ndesinë e mirë që turistët gjejnë në turizm. Prioritet për bregdetin, turzimin dhe menaxhimin për të pasur një bashki të pastër”, deklaroi Kumbaro.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img