Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Programi më i madh që ka nisur vendi, Britania vaksinon gjysmën e popullsisë për t’i mbrojtur nga Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7b9cec0791e15a4b007bb10f037a8c2f

Në Britani të Madhe, aty ku janë rreth 67 milionë banorë, deri më tani janë vaksinuar 26 milionë persona, me të paktën një dozë vaksine, në atë që po cilësohet se programi më i madh i nisur ndonjëherë në UK, përsa i përket vaksinimit masiv.

Miliona të tjerë i kanë marrë të dyja injektimet e vaksinës. Ministrat kanë mbështetur shpresat e tyre për të lehtësuar një bllokim të tretë kombëtar për vaksinimin e sa më shumë të rriturve deri në verë.

Por çështjet e furnizimit të vaksinave kanë vazhduar ta bëjnë përhapjen më të ngadaltë dhe madje BE e ka kritikuar pasi shpërndarja është tepër e ngadaltë. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar synon të ofrojë një dozë të parë vaksine për rreth 32 milion njerëz në nëntë grupe prioritare deri në 15 Prill.

Programi në Angli tani po fton ata të moshës 50 vjeç e lart të rezervojnë takime pasi katër grupet e para – ata të moshës 70 vjeç e lart, banorët e shtëpive të kujdesit, punonjësit e kujdesit shëndetësor iu ofrua një dozë vaksine. Mbi 55 vjeç në Skoci, mbi 50 vjeç në Irlandën e Veriut dhe mbi 50 vjeç në Uells u është kërkuar të rezervojnë takime.

Nga pranvera, qeveria atëherë planifikon të fillojë vaksinimin e pjesës tjetër të popullatës së rritur sipas moshës, 21 milion njerëz të tjerë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img