Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
E hënë, 21 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Programi i PD është fatkeqësia e tretë për Shqipërinë”, ekspertja demokrate i kthehet zv.ministrit Kadia: Ke ndryshuar, 2 muaj më parë ishe më ekstrem se mua

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cf82b5d14416b01e7b6dcb3757b597c8

Zv.ministri i Financave Besart Kadia është shprehur edhe një herë tjetër se programi ekonomik i prezantuar nga PD është fatkeqësia e tretë për Shqipërinë.

Ai kundërshtoi deklaratën e ekspertes së PD Suzana Guxholli se ky program është tërësisht i mundur dhe i zbatueshëm.

Por Guxholli i është kthyer duke i thënë se Kadia ka ndryshuar shumë, pasi vetëm 2 muaj më parë ishte më ekstrem se ajo në kritikat ndaj qeverisë.

Debati në studio:

Besart Kadia: Çdo vizion, çdo program bëhet mbi analizën e situatës aktuale. Në situatën ku jemi e kemi një borxh, ky program i paraqitur e supozon një realitet ekonomik fiskal tjetër. Serbia ka taksë të sheshtë 10% ndërsa dividentin 15% ka taksë progresive. Maqedonia është më e mbyllur, ka bërë strategji që të ishte atraktive. Ka papunësi sa neve dhe më shumë, ka pasur të njëjtat efekte edhe nga kriza edhe në rastet e mbylljes nga pandemia.

Suzana Guxholli: Na lë me 10 vite dritë pas…

Besart Kadia: Fabula juaj është që ne jemi dështim ata sukses…Thua ti 80 milion euro për ushqim do ua japësh fëmijëve në shkolla, po t’i kishim kaq lekë i kishim bërë universitetet si Oksford. Lërini fasadat! Ky program është fatkeqësia e tretë pas pandemisë dhe tërmetit. Është fatkeqësi se Shqipëria s’mund të bëjë këto lloj shpenzimesh. Ditën e parë të qeverisjes ju vjen tek zyra FMN dhe BB dhe do ju shtyjë këtë programin. Bëhuni seriozë do ju thonë.

Suzana Guxholli: Marr rastin e kushëririt tim, do kërkojmë riskedulim të kredisë për bizneset. Nëse kredia ishte 10 mijë euro, interesi 4 mijë ky biznes nuk do paguante më 14 por 18 mijë euro. Nëse donte ta ndihmonte qeveria duhet t’i paguante këtë diferencën që po paguan shtesë ai.

Guxhulli i drejtohet Kadisë: …dy muaj para ishe më ekstrem se mua ti, tani ke ndryshuar

Kadia: Vazhdo me kushëririn ti, kot tani muhabet kushërinjsh. Në kohë të vështira ka nevojë për njerëz realistë jo për ëndërrimtarë.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img