Tirana
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
2.1kmh
40 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
21 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

Programi 100 FSHATRAT, Rama jep lajmin e mirë: Bullgaria vendi i parë që FINANCON

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri i vendit Edi Rama në një deklaratë për mediat së bashku me kryeministrin bullgar Boyko Borissov ka treguar se më në fund programi 4 vjeçar “100 fshatrat” do të bëhet realitet.

Sipas Ramës, Bullgaria është vendi i parë mik i cili ka marrë përsipër të financojë në zhvillimin e një fshati të zgjedhur si nga na kulturore, ashtu edhe në atë infrastrukturore.

Për programin e 100 fshtarave, dëshira jonë është të përfshijëmë të gjitha vendet që kemi marrëdhënie miqësore, dhe Bullgaria është i pari vend që ka marrë përsipër një fshat në sensin që të financojë për trashëgiminë, kulturën dhe infrastrukturën”, ka thënë Rama.

Programi “100 fshatrat” synon të mbledhë fonde nga të gjithë donatorët jashtë Shqipërisë për të mundësuar integrimin në kuadër të turizmit për 4 vitet e ardhshme si dhe zbatimin e investimeve të përbashkëta strategjike nga katër ministri, (Bujqësia, Infrastruktura, Kultura e Mjedisi) për zhvillimin e integruar të hapësirave rurale të vendit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img