Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
11 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Profesori i Universitetit të Tiranës, thirrje biznezeve të bëjnë më shumë transparencë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mirdaim Axhami, Profesor i Asociuar dhe Drejtues i Departamentit te marketingut dhe Turizmit në Fakultetin e Ekonomisë, në Universitetin e Tiranës, në një postim në rrjetin e tij social facebook, e vendos gishitn në një plagë të ekonomisë vendase, atë të të bërit transparencë nga ana e sipërmarrjeve, qofshin këto të mëdha apo të vogla.

“Pse bizneset shqiptare kanë frikë të botojnë raportet vjetore financiare?” – është pyetja që ngre Axhami.

Postimi i tij i plotë vijon si më poshtë:

Përjashto bankat dhe ndonjë kompani ndërkombëtare pjesa tjetër duket sikur ka frikë ose fshehin diçka.

Këtë mendim ma ngacmoi raporti vjetor i Grupit BALFIN.

https://balfin.al/…/uploads/2022/10/Annual-Report-2021.pdf

Në raport gjendet gjithë informacionin mbi ecurinë financiare të kompanive të grupit, strukturën si drejtohet grupi, projektet e CSR dhe gjithë aktivitetet për zhvillimin e punonjësve. E marr me mend që vetëm përpilimi i raportit kërkon shumë mund dhe shumë burime njerëzore. Por kërkon edhe kurajë të jesh transparent me të gjithë.

Janë disa gjëra të vogla që e bëjnë diferencën dhe na tregojnë se ku duhet ti kemi standardet dhe pritshmëritë për bizneset që operojnë në vendin tonë.

Transparenca është një elementet kryesor që përcaktojnë qëllimet dhe seriozitetin e një biznesi.

Grupi i ndërtuar nga Samir Mane tregon me forcë që kërkon dhe ofron standarde ndërkombëtare. Duhen përgëzuar ambiciet pozitive të bizneseve që ofrojnë standard në të bërit biznes ne vend.

Më shumë


spot_img

spot_img