Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
2.6kmh
90 %
Sht
11 °
Die
12 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
spot_img

Prodhim finlandez, si snajperi me të cilën u qëllua Ardian Çapja ka edhe Renea (FOTO)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

69dfb71589d3fbade9145447dfc1be0f

Arma sniper e përdorur në atentatin ndaj Ardian Çapjas është një sniper tip Sako, prodhim finlandez.

Sipas gazetarit Artan Hoxha, dy armë të tilla që konsiderohen tepër të sofistikuara, i përdorin edhe forcat tona speciale.

Arma ka qenë me silenciator. Armës i ishte fshirë numri serial dhe u dogj brenda makinës së autorëve.

“Sniper është Sako finlandez, modeli M10, të cilin e disponon Renea, që forca e shpimit shkon nga 1,500 në 2,000 metra”, tha Blendi Fevziu.

“Forcat tona speciale i kanë dy të tilla. Kjo deri në 800 metra është efikase. Është tejshpuese, predha atij i ka kaluar poshtë shpatullës. Ai plumb shkakton dëme të jashtëzakonshme. Është armë profesionale, e sofistikuar. Sniper-i me silenciator ishte i çmontuar në makinë, pa numër seriali. U dogj në makinë”, u shpreh gazetari Hoxha.

Modeli i snajperit Sako M10:

dfdfhej4rhj4rh.jpg

Arma e autorëve e djegur brenda makinës:

ryeryhdhdfh.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img